Jesteś osobą starszą i chciałbyś/ chciałabyś wiedzieć, jak chronić się przed oszustwami? Przede wszystkim słuchaj swojego przeczucia. Jeśli prośba nieznajomego wydaje Ci się nie na miejscu, nie ma nic złego w sceptycznym podejściu do niej i dokładniejszym zbadaniu sprawy przed podjęciem działań. Oto kilka innych wskazówek:

Nie działaj szybko

Oszustwa opierają się na strachu i pilności. Zawsze poświęć trochę więcej czasu na przemyślenie sprawy i ocenę zasadności tego, o co jesteś proszony.

Unikaj dziwnych rodzajów płatności

Oszuści często proszą o przesłanie pieniędzy za pomocą przelewu bankowego, przekazu pieniężnego, kryptowaluty, aplikacji płatniczej lub karty podarunkowej.  Bądź podejrzliwy wobec wymówek dotyczących alternatywnych form płatności.

Bądź podejrzliwy wobec fałszywych identyfikatorów rozmówców

Korzystając z oprogramowania komputerowego, oszuści mogą wykonywać połączenia telefoniczne i wysyłać wiadomości e-mail, które wyglądają, jakby pochodziły z legalnych firm, organizacji rządowych lub lokalnego numeru kierunkowego. Często najlepiej jest ignorować osoby, które kontaktują się z Tobą bez uprzedzenia. Przynajmniej unikaj dzielenia się prywatnymi informacjami. Bezpieczniejszą opcją jest sprawdzenie informacji kontaktowych danej organizacji i skontaktowanie się z nią samodzielnie.

Nie ujawniaj danych osobowych

Oszuści mogą próbować nakłonić Cię do podania im danych osobowych, takich jak numer ubezpieczenia społecznego, numery kont, hasła, karty kredytowe lub inne informacje identyfikacyjne.

Unikaj podejrzanych linków

Nie klikaj na linki w niechcianych wiadomościach e-mail, tekstach lub wiadomościach w mediach społecznościowych.

Zapytaj przyjaciela lub członka rodziny

Zanim podasz numer karty kredytowej lub wyślesz pieniądze, zapytaj przyjaciela lub członka rodziny, jeśli prośba lub sytuacja wyda Ci się podejrzana..

Dodaj dodatkowe zabezpieczenia do swoich kont

Wiele kont internetowych pozwala włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Przed uzyskaniem dostępu do konta może być konieczne wprowadzenie kodu wysłanego na telefon lub e-mail albo wygenerowanego za pomocą aplikacji. Włączenie tego dodatkowego zabezpieczenia może sprawić, że oszuści nie będą mieli dostępu do Twoich kont, nawet jeśli wejdą w posiadanie Twojej nazwy użytkownika i hasła.